Meet All The Winners And Grinners From The 2019 AACTA Awards

AACTA

Screenshot from AACTA’s YouTube account

The AACTA Awards (formerly the AFI Awards) have honoured screen excellence in Australia for over 60 years since the first AFI Awards were held in 1958. Held annually in Sydney in recognition and celebration of Australia’s highest achievements in film and television, the AACTA Awards present over 55 awards across two major ceremonies.

The winners have finally been announced in the 2019 AACTA Awards last Wednesday night and Total Control was the big winner in Drama, winning Drama Series, Lead Actress and Supporting Actress awards. Australian Survivor, Love it or List it Australia, Old People’s Home for 4-Year-Olds, Robbie Hood and Lego Masters were also winners along with The Letdown which won two awards for Best Comedy and Best Comedy Performance. Below are the rest of the winners in the 2019 AACTA Awards (the winners are in bold):

BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

Patrick Brammall GLITCH
Bryan Brown BLOOM
Ewen Leslie THE CRY
Sam Reid LAMBS OF GOD
Scott Ryan MR INBETWEEN

BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

Jenna Coleman THE CRY
Essie Davis LAMBS OF GOD
Ann Dowd LAMBS OF GOD
Anna Torv SECRET CITY: UNDER THE EAGLE
Deborah Mailman TOTAL CONTROL

BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

Kate Box LES NORTON
Rachel Griffiths TOTAL CONTROL
Asher Keddie THE CRY
Brooke Satchwell MR INBETWEEN
Jacki Weaver BLOOM

BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

Damon Herriman LAMBS OF GOD
Damon Herriman MR INBETWEEN
Ewen Leslie FIGHTING SEASON
John Stanton BLOOM
Richard Roxburgh THE HUNTING

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM

AUSTRALIAN NINJA WARRIOR
AUSTRALIA’S GOT TALENT
HARD QUIZ
THE MASKED SINGER
LEGO® MASTERS AUSTRALIA

BEST DOCUMENTARY OR FACTUAL PROGRAM

AUSTRALIA IN COLOUR
EMPLOYABLE ME
EXPOSED: THE CASE OF KELI LANE
GATWICK – THE LAST CHANCE HOTEL
OLD PEOPLE’S HOME FOR 4-YEAR-OLDS

BEST TELEFEATURE OR MINISERIES

THE CRY
FIGHTING SEASON
THE HUNTING
ON THE ROPES
LAMBS OF GOD

BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY

Celia Pacquola ROSEHAVEN
Celia Pacquola UTOPIA
Rob Sitch UTOPIA
Miranda Tapsell GET KRACK!N
Alison Bell THE LETDOWN

BEST ONLINE DRAMA OR COMEDY

AUNTY DONNA
CONTENT
KOALA MAN
OVER AND OUT
ROBBIE HOOD

BEST FACTUAL ENTERTAINMENT PROGRAM

BODY HACK
GOGGLEBOX AUSTRALIA
GRUEN
WHO DO YOU THINK YOU ARE
YOU CAN’T ASK THAT

BEST DOCUMENTARY

THE EULOGY
THE FINAL QUARTER
IN MY BLOOD IT RUNS
MYSTIFY MICHAEL HUTCHENCE
THE AUSTRALIAN DREAM

LONGFORD LYELL AWARD

Sam Neill

BYRON KENNEDY AWARD

P.J. Voeten

BEST DRAMA SERIES

BLOOM
MR INBETWEEN
SECRET CITY: UNDER THE EAGLE
WENTWORTH
TOTAL CONTROL

BEST COMEDY PROGRAM

FRAYED
ROSEHAVEN
SAMMY J
UTOPIA
THE LETDOWN

BEST LIFESTYLE PROGRAM

DESTINATION FLAVOUR CHINA
GRAND DESIGNS AUSTRALIA
THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF
SELLING HOUSES AUSTRALIA
LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA

BEST REALITY SERIES

THE BLOCK
MARRIED AT FIRST SIGHT
MASTERCHEF
MY KITCHEN RULES
AUSTRALIAN SURVIVOR: CHAMPIONS V CONTENDERS

BEST CHILDREN’S PROGRAM

DROP DEAD WEIRD
HARDBALL
THE INBESTIGATORS
THE UNLISTED A
BLUEY

BEST SPORTS ENTERTAINMENT PROGRAM

AFL 360
BOUNCE
ON THE COUCH
SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS
THE FRONT BAR

BEST SPORTS COVERAGE

2018/19 SEVEN’S SUMMER OF CRICKET – Seven Network
AFL 2019 – Foxtel – Fox Sports
THE AUSTRALIAN OPEN 2019 – Nine Network
STATE OF ORIGIN – Nine Network
TEST CRICKET LIVE ON FOX – Foxtel – Fox Sports

BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY

THE LETDOWN (Episode 2 – The Dilemma) Sarah Scheller, Alison Bell – Giant Dwarf (ABC)
THE HUNTING (Episode 3 – #shittyboys) Ana Kokkinos – Closer Productions (SBS)
TOTAL CONTROL (Episode 3) Rachel Perkins – Blackfella Films (ABC)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Jeffrey Walker – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

BEST DIRECTION IN NONFICTION TELEVISION

AUSTRALIAN SURVIVOR: CHAMPIONS V CONTENDERS (Episode 1) Richard Franc – Endemol Shine Australia (Network Ten)
BODY HACK (Episode 1 – Gaza Frontlines) Jeff Siberry – Essential Media Group (Network Ten)
EMPLOYABLE ME (Episode 1– Eric, Kathleen & Paul) Cian O’Clery – Northern Pictures (ABC)
DESTINATION FLAVOUR CHINA (Episode 1 – Beijing) Olivia Hoopmann – SBS (SBS)

BEST SCREENPLAY IN TELEVISION

THE CRY (Episode 2) Jacquelin Perske – Synchronicity Films in association with December Media (ABC)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Sarah Lambert – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)
UTOPIA (Episode 2 – Working With Children) Santo Cilauro, Tom Gleisner, Rob Sitch – Working Dog Productions (ABC)
THE HUNTING (Episode 3 – #shittyboys) Matthew Cormack, Niki Aken – Closer Productions (SBS)

BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION

THE CRY (Episode 2) Sam Chiplin – Synchronicity Films in association with December Media (ABC)
DESTINATION FLAVOUR CHINA (Episode 1 – Beijing) Gilbert Farkas – SBS (SBS)
SECRET CITY: UNDER THE EAGLE (Episode 1 – Run Little Rabbit) Mark Wareham – Matchbox Pictures (Foxtel – Showcase)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Don McAlpine – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

BEST EDITING IN TELEVISION

LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Deborah Peart – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)
TOTAL CONTROL (Episode 3) Deborah Peart – Blackfella Films (ABC)
THE UNLISTED (Episode 1) Mat Evans – Aquarius Films in association with Buster Productions (ABCME)
THE CRY (Episode 2) Alastair Reid – Synchronicity Films in association with December Media (ABC)

BEST SOUND IN TELEVISION

BODY HACK (Episode 1 – Gaza Frontlines) Damian Jory – Essential Media Group (Network Ten)
FRAYED (Episode 1) Mark Cornish, Ralph Ortner – Merman Television, Guesswork Television (ABC)
TOTAL CONTROL (Episode 3) Nick Emond, Dane Cody, Luke Mynott, Wes Chew – Blackfella Films (ABC)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Nick Emond, Stephen Smith, Paul Devescovi, Mia Stewart – Lingo Pictures 

BEST ORIGINAL SCORE IN TELEVISION

THE CRY (Episode 2) Lorne Balfe – Synchronicity Films in association with December Media (ABC)
FRAYED (Episode 1) Bryony Marks – Merman Television, Guesswork Television (ABC)
THE UNLISTED (Episode 1) Diego Baldenweg, Nora Baldenweg, Lionel Vincent Baldenweg – Aquarius Films in association with Buster Productions (ABCME)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Bryony Marks – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION

FRAYED (Episode 1) Fiona Donovan – Merman Television, Guesswork Television (ABC)
THE LETDOWN (Episode 2 – The Dilemma) Roslyn Durnford – Giant Dwarf (ABC)
SECRET CITY: UNDER THE EAGLE (Episode 1 – Run Little Rabbit) Elizabeth Mary Moore – Matchbox Pictures (Foxtel – Showcase)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Chris Kennedy – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION

FRAYED (Episode 1) Nina Edwards – Merman Television, Guesswork Television (ABC)
LES NORTON (Episode 1 – You Wouldn’t Be Dead For Quids) Jenny Miles – Roadshow Rough Diamond (ABC)
THE MASKED SINGER (Episode 1 – Face Off 1) Tim Chappel – Warner Bros (Network Ten)
LAMBS OF GOD (Episode 1 – The Devil Into Paradise) Xanthe Heubel – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

Subscription Television

BEST FEMALE PRESENTER

Maggie Beer THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF
Shaynna Blaze SELLING HOUSES AUSTRALIA
Claire Hooper THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF
Margaret Pomeranz SCREEN
Yvonne Sampson – LEAGUE LIFE, FOX LEAGUE GAME DAY HOSTING

BEST MALE PRESENTER

Graeme Blundell SCREEN
Ron Iddles RON IDDLES: THE GOOD COP – CJZ
Matty Johns SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS, THE MATTY JOHNS PODCAST
Peter Maddison GRAND DESIGNS AUSTRALIA
Andrew Winter SELLING HOUSES AUSTRALIA & LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA

BEST FEMALE NEW TALENT

Usha Cornish BLOOM
Paulene Gibson WENTWORTH
Emma Lancaster LAMBS OF GOD
Yvonne Rae LAMBS OF GOD
Asha Boswarva LAMBS OF GOD

BEST MALE NEW TALENT

Frederick du Rietz SECRET CITY: UNDER THE EAGLE
Fletcher Kennedy SECRET CITY: UNDER THE EAGLE
Diesel La Torraca LAMBS OF GOD
Chris Alosio FIGHTING SEASON

Documentary

BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY

100 DAYS TO VICTORY (Episode 1 – The Spring Offensive) Torstein Dyrting – Electric Pictures (Foxtel – History)
FINKE: THERE AND BACK Dylan River, Shane Mulcahy, Peter Beeh – Brindle Films
IN MY BLOOD IT RUNS Maya Newell – Closer Productions
MAGICAL LAND OF OZ (Episode 1 – Oceans) Paul Bell, Dan Proud, Jon Shaw – Northern Pictures, Oxford Scientific Films (ABC)

BEST EDITING IN A DOCUMENTARY

THE CULT OF THE FAMILY (Episode 1 – Unseen, Unheard, Unknown) Bill Murphy – Big Stories (ABC)
EXPOSED: THE CASE OF KELI LANE (Episode 1 – Truth and Lies) Lile Judickas – ABC (ABC)
MYSTIFY MICHAEL HUTCHENCE Richard Lowenstein, Lynn-Maree Milburn, Tayler Martin – Ghost Pictures
THE FINAL QUARTER Sally Fryer – Shark Island Productions

BEST SOUND IN A DOCUMENTARY

DEFEND, CONSERVE, PROTECT Chris Goodes – Revolution Pictures
DON’T STOP THE MUSIC Nicholas Dunlop – Artemis Media (ABC)
MYSTIFY MICHAEL HUTCHENCE Robert Mackenzie, Mick Boraso, Simon Rosenberg, LynnMaree Milburn – Ghost Pictures
100 DAYS TO VICTORY (Episode 1 – The Spring Offensive) Ric Curtin, Xoe Baird, Laurie Chlanda – Electric Pictures (Foxtel – History)

BEST ORIGINAL SCORE IN A DOCUMENTARY

THE CULT OF THE FAMILY (Episode 1 – Unseen, Unheard, Unknown) Amanda Brown – Big Stories (ABC)
THE LEUNIG FRAGMENTS Luke Altmann – Film Camp
MARTHA: A PICTURE STORY Adit Gauchan, Vincent Goodyer – Projector Films
2040 Bryony Marks – GoodThing Productions

Casting

BEST CASTING PRESENTED BY CASTING NETWORKS

HOTEL MUMBAI Ann Fay, Leigh Pickford, Trishaan Sarkar – Hotel Mumbai Double Guess Productions
THE KING Des Hamilton, Francine Maisler – Plan B Entertainment, Porchlight Films, A Yoki Inc, Blue-Tongue Films
TOTAL CONTROL Anousha Zarkesh – Blackfella Films (ABC)
THE NIGHTINGALE Nikki Barrett – Causeway Films, Made Up Stories

Hair & Make-Up

BEST HAIR AND MAKEUP

THE KING Alessandro Bertolazzi – Plan B Entertainment, Porchlight Films, A Yoki Inc, BlueTongue Films
NEKROTRONIC Angela Conte, Paul Katte, Nick Nicolaou, Rosemary Saffioti – Hopscotch Features, Guerrilla Films
LAMBS OF GOD Zeljka Stanin, Paul Pattison, Cheryl Williams – Lingo Pictures (Foxtel – Showcase)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like